ΜΑΘΗΤΕΣ-ΜΑΘΗΤΡΙΕΣ 2ου ΓΕΛ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ ΜΕ ΚΑΛΗ ΕΠΙΔΟΣΗ ΣΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ 2018

Δημοσίευμα από την εφημερίδα  Νέα Κρήτη

Δημοσιεύτηκε στις Παρασκευή, 29 Ιουνίου 2018 17:48

Παρά τη μεγάλη δυσκολία των θεμάτων στις Πανελλαδικές εξετάσεις , οι μαθητές των

Λυκείων της Ιεράπετρας, κατάφεραν και φέτος να ξεχωρίσουν και να πετύχουν

υψηλές βαθμολογίες που θα τους ανοίξουν τις πόρτες της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης

Επειδή δεν αναρτήθηκαν τα ονόματα των επιτυχόντων με τους βαθμούς τους στα Λύκεια η προσπάθεια να εντοπίσουμε κάποιους από τους υψηλόβαθμους μαθητές ήταν πάρα πολύ επίπονη

Με την έγκριση των γονιών τους όμως μπορούμε να παρουσιάσουμε μερικούς

ΜΕΤΑΞΑΚΗΣ ΝΙΚΗΤΑΣ, 17300 ΜΟΡΙΑ-ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

Πέρυσι είχε την αδερφή του μεταξύ των αριστούχων και φέτος ο Νικήτας Μεταξάκης είπε να την ακολουθήσει για σπουδές στην όμορφη Θεσσαλονίκη.

«Πρώτος μου στόχος είναι η εισαγωγή μου στο τμήμα Πληροφορικής του ΑΠΘ.

Διάβασα τα τελευταία χρόνια με σύστημα και μεθοδικότητα. Δεν στερήθηκα τίποτα και είχα ελεύθερο χρόνο ακόμα και για διασκέδαση .

Ευχαριστώ τους καθηγητές μου και τους γονείς μου που ήταν πάντα δίπλα μου»

ΖΑΧΑΡΙΑΔΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ, 17893 ΜΟΡΙΑ-ΘΕΤΙΚΗΣ

Δεν  έμεινε ευχαριστημένος από τα μόρια που συγκέντρωσε αλλά ελπίζει στην πτώση των βάσεων για να πετύχει το στόχο του.

«Στόχος μου είναι η Ιατρική και η Φαρμακευτική. Ελπίζω να πέσουν οι βάσεις γιατί τα θέματα ήταν πολύ δύσκολα και να τα καταφέρω τελικά να εκπληρώσω το όνειρο μου.

Είχα γερές βάσεις και διάβαζα εντατικά με τις οδηγίες των καθηγητών μου.

Δεν στερήθηκα κάτι ιδιαίτερα και είχα μια κανονική ζωή χωρίς υπερβολές και ξενύχτια.

Ευχαριστώ τους καθηγητές μου και τους γονείς που μου στάθηκαν και με βοήθησαν στα δύσκολα»

ΓΑΛΑΝΑΚΗ ΖΑΧΑΡΕΝΙΑ, 17658 ΜΟΡΙΑ-ΘΕΤΙΚΗΣ

Κόρη γεωπόνων η Ζαχαρένια Γαλανάκη έβαλε από μικρή στόχο τη Γεωπονική.

« Πρώτη μου επιλογή με τα 17658 μόρια θα είναι η Γεωπονική Αθήνας.

Μου αρέσει σαν σχολή και είναι κοντά στα ενδιαφέροντα μου, γιατί στην Ιεράπετρα  θα έχω  μια καλή επαγγελματική αποκατάσταση.

Διάβαζα πάρα πολύ και είχα καλούς καθηγητές να με καθοδηγούν στη μελέτη μου και να   με βοηθούν μαζί με τους γονείς  μου .  Τους  ευχαριστώ  όλους από καρδιάς.

Στα παιδιά που θα μας ακολουθήσουν του χρόνου, θέλω να πω ότι, πρέπει να βάζουν στόχους και να τους κυνηγούν»

ΠΕΤΑΣΗ ΜΑΡΙΑ,  18985 ΜΟΡΙΑ-ΘΕΩΡΗΤΙΚΗΣ

Η Μαρία Πετάση του Θεοδώρου από το 2ο Λύκειο της Ιεράπετρας φαίνεται με τα αποτελέσματα που έχουν γίνει γνωστά μέχρι τώρα, ότι είναι  η πρώτη των πρώτων της Θεωρητικής Κατεύθυνσης.

ˊˊΜόνο από τους βαθμούς των 4 μαθημάτων που γνωρίζω μέχρι τώρα συγκεντρώνω18985 μόρια. Περιμένω τις επόμενες μέρες και τους βαθμούς από τις εξετάσεις της Αγγλικής και της Γαλλικής γλώσσας όπου τα έχω πάει επίσης πάρα πολύ καλά. Δεν ξέρω αν είμαι η πρώτη της Ιεράπετρας και δεν με ενδιαφέρει άλλωστε η πρωτιά.

Θέλω να πετύχω το στόχο που έχω βάλει,  να περάσει στην Αγγλική  Φιλολογία,  πράγμα που  μάλλον θα το καταφέρω.

Η επιτυχία μου δεν έχει μυστικά. Είναι σημαντικό να βάνεις στόχους και να  έχεις κίνητρα για  να τους πετύχεις.

Ευχαριστώ τους καθηγητές μου και τους γονείς μου που ήταν  πάντα κοντά μου και υποστήριζαν την προσπάθεια μου ˊˊ, μας είπε η Μαρία Πετάση.

ΣΙΓΟΥΡΑΚΗ ΕΛΙΣΑΒΕΤ, 18015 ΜΟΡΙΑ-ΘΕΤΙΚΗΣ

Καταρχάς θα ήθελα να ευχαριστήσω τους γονείς μου,τους καθηγητές και τους φίλους μου που με στήριξαν σε όλα τα χρόνια της σχολικής μου ζωής και ειδικότερα φέτος.

Πάντα έλεγα στον εαυτό μου ότι όσο καλύτερα γράψω τόσο περισσότερες επιλογές για σχολή θα έχω.Πρώτη επιλογή πιστεύω θα βάλω τη Φαρμακευτική και ύστερα Βιολογικό , σχολές που μου αρέσουν πολύ και πιστεύω πιάνω αν κατέβουν οι βάσεις.

Η επιτυχία μου στηρίζεται σε οργανωμένο πρόγραμμα όλη τη χρονιά με συνεχείς επαναλήψεις,ειδικά το τελευταίο καιρό,χωρίς υπερβολές και χωρίς να στερηθώ τον ύπνο.

Καλή επιτυχία και καλό κουράγιο στους επόμενους.